راز شمیر در ترزور
راز شمیر در ترزور و چگونگی عملکرد آن

راز شامیر در ترزور

کلمات بازیابی مجموعه ای از کلمات با ترتیب خاصی می باشند که تمامی ارزهای شما با آن ها امن خواهند بود. به هنگام ساخت کیف پول جدید، ترزور کلمات جدید را مختص شما ایجاد می نماید. راز شامیر در ترزور نیز مسئولیت حفاظت از حساب شما را بر عهده دارد. در صورت مفقودی و یا سرقت کیف پول می توان با این روش حساب خود را بازگردانید.

دو ریسکی که به عنوان کاربر کیف پول ممکن است با آنها مواجه شوید:

 

گم کردن راز شمیر بدون راز شمیر در ترزور
دزدیده شدن کیف پول بدون راز شمیر در ترزور

♦ ریسک دوم:

به این منوال می باشد که کلمات بازیابی شما گم و یا نابود شود. که در این صورت سرمایه ی شما قابل بازگردانی نمی باشد.

♦ ریسک اول:

زمانی می باشد که این کلمات بازیابی و در نتیجه سرمایه ی شما به سرقت برود.

 

بیشتر بخوانید:

جهت خرید کیف پول ترزور وان و کیف پول ترزور تی به ولت باز مراجعه نمایید.

همچنین در صورت نیاز به راه اندازی کیف پول سخت افزاری ترزور وان با کلیک بر روی این صفحه آکادمی ما را در ولت باز مشاهده نمایید.

کلمات بازیابی

 

 

⇐ از جهت دیگر اگر نگران به سرقت رفتن کلمات بازیابی خود هستید، تقسیم کلمات به دو قسمت و نگه داری آنها در جای متفاوت پیشنهاد می شود. اما چنانچه بخشی از آن نابود شود دیگر نمی توانید حساب خود را برگردانید.

نکات زمان یادداشت کلمات راز شمیر در ترزور

 

⇐  اگر نگران نابودی این کلمات می باشید که می توانید چندین کپی از آنها تهیه نمایید و در مکان های متفاوت نگه داری نمایید. که خود این می تواند خطر سرقت را افزایش دهد.

 

همانطور که مشاهده می نمایید هیچ راه حلی وجود ندارد تا به طور همزمان هر دو ریسک را در بر گیرد. هر کدام از این روش ها درصد خطای ریسک دیگری را افزایش می دهد.

راز شامیر در ترزور Shamir Secret

 

تقسیم نسخه ها در راز شمیر در ترزور

راه حل مورد نیاز در این رابطه راز شامیر در ترزور می باشد. به این معنا که کلمات بازیابی را می توان دسته بندی نمود. با افزایش دسته بندی ها، احتمال به سرقت رفتن کم می شود اما احتمال از بین رفتن و یا گم شدن آنها افزایش می یابد.

از سوی دیگر اگر با افراد بیشتری آنها را به اشتراک بگذاریم این احتمالات برعکس اتفاق می افتد. به منظور به تعادل رساندن این احتمالات، بهتر است تا از طرح ۲ از ۳ تایی و یا ۳ از ۵ تایی استفاده نمود.

آنچه باعث می شود طرح به اشتراک گذاری راز شامیر در ترزور چشمگیر باشد این است که داشتن اطلاعات کمتر از این سهام هیچ خطری را ایجاد نمی نماید. بدین معنا که اگر شخصی قصد سرقت یکی از بخش های طرح ۲ از ۳ بخشی را داشته باشد نمی تواند به حساب دسترسی داشته باشد. (حتی در حملات بی رحمانه ی سایبری)

راز شامیر یک روش کریپتوگرافیک ایجاد شده توسط شخصی با نام آدی شمیر است. این روش اثبات‌‌شده با در نظر گرفتن موارد محاسباتی و ریاضیاتی یک راز را با روش توزیع شده ایمن می نماید. این تکنیک، یک راز اصلی را به چندین بخش تقسیم می نماید. هر کدام از این بخش ها می توانند در مکان های مختلف مخفی شوند.

تقسیم نسخه های بازیابی با راز شمیر در ترزور

نمونه ای از راز شامیر: ۲ از ۳ seed

ما یک  Seed‌‌ ۱۲ کلمه‌‌ای (راز اصلی) را ایجاد می نماییم و آن را به طور مجزا به سه راز تقسیم می نماییم. برای استفاده از راز شامیر با عبارت یادآوری، هنگام نوشتن مراحل ابتدایی، این کلمات بازیابی را به سه ستون که هر کدام شامل ۴ کلمه‌‌ می شوند تقسیم می کنیم. در ادامه، به سه تکه کاغذ نیاز خواهیم داشت. هر تکه را با حروفA,B وC  برای هر نسخه، علامت گذاری می نماییم.

راز شمیر در ترزور .نسخه ی A
راز شمیر در ترزور. نسخه ی B
راز شمیر در ترزور . نسخه ی C

↵ در این نسخه ی راز شامیر در ترزور فقط کلمه‌‌های ستون ۱ و ۲ را نوشته می شوند‌‌ و ستون ۳ را می بایست حذف شود.

↵سپس در نسخه B فقط کلمات ردیف ۱ و ۳ نوشته می شود و ستون ۲ حذف می شود.

↵در نسخه C ستون‌‌های اضافه‌‌شده ۲ و ۳ می باشند و ستون ۱ حضور نخواهد داشت.

فاش کردن کلمات کلیدی در راز شمیر در ترزور

برای دسترسی به سرمایه ی مالک در این نمونه، ۲ کپی از ۳ نسخه باید در دست باشد. مالک می تواند آن را به بخش های بیشتر هم تقسیم نماید. مالک حساب قادر به تقسیم این نسخه ها بین دوستان و یا اعضای خانواده ی خود می باشد.

از این رو احتمال تبانی کردن و بدست آوردن حساب به حداقل می رسد. همچنین این امکان هم وجود دارد که این نسخه ها در مکان های مختلف مخفی شوند.

ظاهر کلمات راز شامیر در ترزور

 

کلمات بازیابی شامیر درست همانند کلمات بازیابی معمولی با ترتیب خاص می باشد. کلمات بازیابی معمولی بین ۱۲ تا ۲۴ کلمه می باشد. در مقایسه با آن توزیع در شامیر نیازمند کلمات بیشتر می باشد. به منظور داشتن امنیت ۱۲۸ بیت، طول کلمات بازیابی ۲۰ لغت و برای امنیت ۲۵۶ بیتی، ۳۳ لغت می باشد.

شاید قابل باور نباشد اما وارد کردن ۲۰ کلمه ی شامیر درست به اندازه ی وارد نمودن ۱۲ کلمه ی بازیابی معمولی می باشد. دلیل این امراستفاده از کلمات کاملا جدید می باشد که برای ورود سریع به ترزور تی ساخته شده است.

این کلمات شامل ۱۰۲۳ لغت رایج انگلیسی و لغت “ساتوشی” می باشد. تمام دقت به کار گرفته شده است که تشابهی بین کلمات از نظر هجی و تلفظ به حداقل برسد. لیست این لغات را در سایت Githup مشاهده نمایید.

 

 

به هنگام ساخت دسته بندی برای توزیع این کلمات، متوجه ی یکی بودن دو یا سه کلمه ی اول خواهید شد. این امر به شما کمک می نماید تا دسته بندی ها را باهم اشتباه نگیرید. به طور مثال با این امر کلمات خود را با کلماتی که دوست شما با شما به اشتراک گذاشته اشتباه نخواهید گرفت.

راز شمیر در ترزور برای تقسیم کلمات بازیابی

کلمه ی عبور Passphrase به علاوه ی راز شامیر در ترزور

کلمه ی عبور در راز شمیر در ترزور

درست همانند کلمات بازیابی BIP-0039 بهتر است که کلمه ی عبور دیگری هم برای کیف پول خود قرار دهید.

در نگاه اول ممکن است که این نقص شمرده شود. اما می توانید از یک عبارت عبور برای دسترسی به کیف پول واقعی خود و یک کیف پولی برای تله استفاده نمایید.

بدین معنا که چنانچه شخصی به صورت قانونی و یا به زور قصد گرفتن رمز از شما را داشته باشد، شما قادر به افشای رمز عبور کیف تله می باشید. آن شخص به هیچ وجه نمی تواند تقلبی بودن آن کیف پول را اثبات نماید.

چگونه می توانم بک آپ شامیر در ترزور را آغاز نمایم؟

 

این روش بازیابی برای تمام دارندگان کیف پول های ترزور تی (Trezor T) در دسترس می باشد. مراحل گام به گام ساخت کیف پول جدید با استفاده از راز شامیر را می توانید در این صفحه مشاهده نمایید.

همچنین اگر مایل به انتقال حساب خود به کیف جدیدی با راز شامیر هستید می توانید مراحل را در صفحه ی رسمی ترزور دنبال نمایید.


ولت باز قصد دارد تا تمام این مراحل به زودی در آکادمی خود در اختیار شما قرار دهد.

موفق باشید.


سؤالات متداول شامیر بکآپ ( راز شامیر در ترزور ): بر روی سؤالات کلیک نمایید تا پاسخ ها را مشاهده کنید.

تفاوت بکآپ شامیر با بازیابی معمولی در چیست؟

← بکآپ شامیر امکان ایجاد ۱۶ نسخه ی ریکاوری را در اختیار شما می گذارد – با ترتیبی از بین ۲۰ تا ۳۳ کلمه. بازیابی معمولی حاوی ۱۲، ۱۸ و ۲۴ کلمه می باشد.

لیست کلمات در بک آپ شامیر در مقایسه با کلمات  BIP-0039 متفاوت می باشد.  بعضی از این کلمات هرگز در کلمات بازیابی معمولی مورد استفاده قرار نمی گیرند.

چگونه می توانم ارزها را به کیف پولی با بازیابی شامیر انتقال دهم؟

در حال حاظر، امکان انتقال کلمات بازیابی اصلی خود را به کیف پولی با بکآپ شامیر بدون ایجاد کیف پول جدید وجود ندارد.

به صفحه ی ترزور مراجعه فرمایید تا مراحل گام به گام انتقال سرمایه به کیف پولی با بازیابی جدید را مشاهده نمایید.

در صورت مفقودی و یا سرقت بعضی از نسخه های کلمات چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این نکته بستگی به تعداد نسخه ها دارد. کیف پولی با تنها دو نسخه از کلمات بازیابی را در نظر بگیرید. در صورت مفقود شدن یکی از آنها حساب شما در خطر خواهد بود. به این دلیل که حداقل تعداد نسخه ها دو عدد می باشد.

اما نسخه ی ۳ از ۵ را در نظر بگیرید. چنانچه یکی از این نسخه ها مفقود شود، می توانید سه تا از چهار نسخه ی دیگر را استفاده نمایید.

آیا امکان استفاده از کلمه ی عبور (Passphrase) در کیف پول با بکآپ شامیر وجود دارد؟

حتما. کلمه ی عبور برای محافظت بیشتر از کیف پول شما می تواند استفاده شود.

آیا راز شمیر در ترزور وان Trezor One هم در دسترس می باشد؟

در حال حاضر، بک آپ شامیر تنها برای کیف پول ترزور تی در دسترس و قابل اجرا می باشد.

از ترزور خوشتون اومد؟ از اینجا در ولت باز تهیه نمایید.